Muži si často myslia, že rozumejú veciam lepšie ako ženy.

Stále aktuálna téma, ktorá sa tiahne spoločnosťou, kam len moja pamäť siaha. Vtipy, nemiestne poznámky, zdroj konfiktov medzi mužským a ženským svetom.

Kde je pravda?

Milí muži, som jeden z vás a vyrastajúc v čisto chlapčenskom prostredí strednej školy mi dopomohlo sa ešte kúsok vzdialiť od štandardu chápania ženského sveta, čo sa samozrejme odrazilo v nasledujúcich rokoch, keď ma život konfrontoval so ženskou energiou. Učil som sa tento svet chápať na veľkom množstve vlastných chýb a niekoľkých nevydarených vzťahoch.

Prečo toto vlastne píšem? Dnes vnímam veci inak. V súvislosti s tým čo sa deje okolo nás, v spoločnosti, s ekológiou, v sociálnej oblasti, v politike, v ekonomike… dovolím si tvrdiť, že ako muži zlyhávame na viacerých frontoch. To, že si často vieme buď fyzickou silou alebo manipulatívnym (politicko-manažérskym) spôsobom presadiť “našu pravdu”, ešte neznamená, že je to aj správne.

Konflikt alebo tanec polarít?

Mužský princíp zaujíma cieľ a ako ho dosiahnuť. Často bez ohľadu na to, aké následky má naša činnosť na spoločnosť. Ženský princíp (materský) od jeho prirodzenosti starostlivý a láskavý pozná inú cestu. Cestu objímajúcu, spôsobom kde je o všetkých dobre postarané. A tu naše obľúbené ekonomické, technické a politické argumenty samozrejme neuspejú.

Z každej strany počúvame, že kedysi, pred X tisícmi rokmi tu bol kult bohyne, kult ženy – matky. Posledných cca dve tisíc rokov žijeme v spoločnosti kontrolovanej a riadenej mužským princípom. A kam nás to doviedlo? K technicky veľmi vyspelej spoločnosti smerujúcej k ekologickej katastrofe.

Čo je však neprehliadnuteľné, ženský princíp sa opäť prebúdza k životu a zviditeľnuje sa. Nie preto, aby porazil mužský princíp a prebral nadvládu. Prebúdza sa, aby priniesol do prepracovaného systému nový vietor, lásku, intuíciu, srdce, ekológiu, ekonomiku udržateľným spôsobom. Kam sa pozrieme, vidíme čím ďalej tým viac prebúdzajúcich sa žien ale len zopár mužov.

Expanzia ženského princípu.

Zviditeľňovanie ženského princípu je na vzostupe a začína sa lavínovite šíriť. A často krát je to iba o veľkom množstve energie bez riešení… ale prinášat každodennú realizáciu ani nie je úlohou ženského princípu. Úlohou ženského princípu je tanec energiepoukazovanie na krásu a lásku, duchovný rozmer života, intuitívne nasledovanie energie, plynutie. A tu sa ponúka veľká šanca v dnešnej dobe, ako môže mužský princíp podporiť tento trend. Ako ho môže podchytit a priniesť realizáciu do našej každodennej reality.

Ruka v ruke – ženský a mužský princíp môže spolu vytvoriť niečo veľkolepé a kreatívne. Podmienkou je však, aby mužský princíp uvoľnil časť priestoru pre ženský princíp a rešpektoval jeho kvalitu a hodnoty. Na všetkých úrovniach bytia. Doma, v práci, v politike, v ekonomike… všade. Ako sa zdá vstupujeme ako ľudstvo do novej éry a šanca tu ešte je.

Ženský a mužský princíp.

Každý jeden a jedna z nás má v sebe oba princípy, ale takmer vždy jeden prevláda. Pre mužský princíp je vedomie a realizácia čohokoľvek oveľa jednoduchšia, ako odovzdať sa plynutiu. Pre ženský princíp je jednoduchšie nasledovať energiu a ťažšie priniesť cielenú vedomú realizáciu. Obe kvality sú však rovnako nevyhnutné, aby bolo možné čokoľvek manisfestovať v našej realite. Otázka je, ako rozvinúť a doplniť princíp, ktorý nám chýba.

A teraz si predstavte, že by prenikol ženský princíp hlbšie do našich životov,

  • kde by sme nemerali úspech podľa výšky konta, ale podľa dosiahnutého štastia v živote
  • kde životné prostredie by malo vyššiu prioritu ako ekonomcké ukazovatele
  • kde by sa všetok technologický pokrok využíval čisto na mierové účely
  • kde by priorita bola revitalizácia planéty, rovnako ako investície do energie získanej z obnoviteľných zdrojov
  • kde by ženy mali nárok na menštruačné voľno a nemuseli by sa vtesnávať do mužského rytmu života
  • kde ľudí, ktorí vykonajú prehrešok proti spoločnosti, neodvrhneme do väzenia alebo inak vyčleníme, ale s plným záujmom ich prinesieme do stredu a spoločne im pomôžeme prekonať ich ťažkosti
  • že nebude panovať princíp 51% ľudí je štastných s rozhodnutím väčšiny a 49% sa cíti ukrivdených a teda bojkotujú, či už vedome alebo nevedome rozhodnutie “väčšiny”
  • predstavte si svet kde by bola česť a nie kšeft stáť na čele štátu.

A toto všetko sa zdá byť veľmi vzdialené, ale osvedčená cesta je začať od seba. Doma, v práci, vo svojom okolí.

Muži – prichádza doba, kedy počúvať a nasledovať ženský princíp je veľmi dôležité. A je úplne jedno či je to ženský princíp rozvinutý v našom vlastnom tele alebo ho reprezentuje žena s ktorou zdielame život, prípadne iné ženy v našom okolí. Je čas si prestať myslieť, že všetko vieme lepšie. Kam tento náš prístup vedie vidíme všade na okolo.

autor textu: Martin Vrabko

Mohlo by vás zaujímať

Procesová práca

Vnútri toho čo nazývame problémy sú cesty, ktoré sme ešte neobjavili. Uvedomenie si momentálnych signálov a pocitov, obrazov a pohnutí, túto cestu ukazuje.Arnold Mindell

Masáže a liečivý dotyk

Masáž, relax a rozprúdenie vitálnej energie.Vaša pohoda je našou prioritou! Prečo si dopriať masáž? Tantra vníma telo ako chrám, ktorý nám slúži každý deň, a ktorému treba venovať náležitú starostlivosť. Naše metódy práce s telom zohľadňujú vaše individuálne potreby a túžby.Masáž nie je len luxusným oddychom, je

Cesta extatickej ženy

Individuálna výuka tantry, ktorá prebieha na báze individuálneho prístupu a kde je učenie predávané priamo od lektora, prípadne od lektorského páru. (Martin, Lucia).

Liečivá sila zdielania

Životné príbehy žien vyjadrené emocionálnou fotografiou.

Lepší život s Tantrou

Inšpirácie pre transformačnú cestu životom, naše skúsenosti a poznania na témy partnerského života a individuálneho sebarozvoja.

Tantra Kurzy online

Prineste si Tantru do svojho súkromia. Online Kurzy sú jedinečnou príležitosťou ako obohatiť svoj život a nastúpiť na unikátnu cestu spoznávania seba, partnera a vzťahov ktoré žijeme .

Tantrické stretnutia Štúdio Jakaí

To najlepšie z cesty čakier Skupina, kde na pravidelných stretnutiach prinášame formou zážitkov poznanie ako objaviť nepoznané o tele, vzťahoch, komunikácii, vedomom bytí a plynutí formou meditácií, cvičení a rituálov. Pre vás, ktorí ste si prešli cestou čakier, cyklom workshopov a chceli by ste si osviežiť svoju