Predstavenie kurzu

Čo je hormonálna jogová terapia?

Hormonálnu jogovú terapiu (skrátene hormonálnu jogu) vytvorila Brazílčanka Dinah Rodrigues v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Jej recept na krásu, bezchybnú postavu a žiarivú tvár netvoria žiadne super krémy, procedúry či tabletky, ale práve hormonálna joga.

Pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi vytvorila vlastnú vedecky preukázanú terapiu hormonálnej jogy. Táto vyše deväťdesiatročná dáma pomohla svojou zostavou hormonálnej jogovej terapie k uzdraveniu množstvu žien aj mužov. Napriek svojmu vysokému veku je to stále vitálna a krásna žena, ktorá cestuje po celom svete, odovzdáva svoje poznanie ďalej a školí v tomto systéme terapeutov.

Hormonálnu jogu vytvorila pôvodne pre ženy staršie ako tridsaťpäť rokov a ženy v meno-pauze a po meno-pauze, u ktorých sa prejavujú symptómy spôsobené zničenou hladinou ženských hormónov. Ukázalo sa, že zostava hormonálnej jogovej terapie je účinná a prospešná aj pre mladšie ženy, ktoré trpia akoukoľvek hormonálnou nerovnováhou, či už bolestivou menštruáciou, predmenštruačným syndrómom, máju tažkosti otehotnieť a podobne. Je veľmi účinná aj pri tažkostiach so štítnou žľazou, najmä pri jej zníženej funkcii. A povedzme si, žienky, úprimne, ktorá z vás ma pocit, že má svoje hormóny pod kontrolou? Cítite sa cely mesiac dobre a spokojne? S hormonálnou jogou postupne vyladíte a zharmonizujete celý hormonálny systém. Dobrý pocit a spokojnosť budú vašimi dennými spoločníkmi.

Hormonálna jogová terapia je holistický liečebný systém vychádzajúci z tradičných jogových techník (asán), dychových cvičení (pranajamy) a tibetských technik práce s energiou. Hormonálna joga je prirodzená terapia, ktorá aktivuje či obnovuje tvorbu ženských pohlavných hormónov.

V skutočnosti môžeme povedať, že hormonálna jogová terapia je holistickou a omladzujúcou technikou, ktorá obnovuje tvorbu hormónov, posilňuje vaječníky, štítnu žľazu, prištítne telieska, hypofýzu a nadobličky, jednoducho harmonizuje cely hormonálny systém.

Cvičenie je založené na princípe fyziológie: tlakového pohybu a dynamického dychu, ktorými aktivujeme endokrinné žľazy. Hormonálna jogová terapia mieri praktickou cestou k povzbudeniu žliaz s vnútornou sekréciou tak, aby navzájom spolupracovali a fungovali ako systém.

Hormonálna jogová terapia pracuje s presnou zostavou jogových pozícii, dynamických dychových technik, s energiou a vizualizáciou. Hlavne vďaka dynamike dýchania stimuluje cvičenie naše žľazy k produkcii hormónov. Doslova tak premasírujeme všetky žľazy. Svoju rolu hrá samozrejme aj posilnenie a uvoľnenie jednotlivých častí tela. Je naozaj dôležité cvičiť hormonálnu jogu správne a tiež pravidelne.

Napriek tomu, že toto cvičenie je špecifickejšie a líši sa od klasickej hatha jogy a nie je zložité.

Výsledky cvičenia sú veľmi povzbudivé a motivujúce. Nielenže zvyšujú hladinu ženských hormónov, ale súčasne znižujú aj intenzitu symptómov meno-pauzy, predmenštruačný syndróm (PMS), pomáhajú pri tažkostiach s otehotnením a pri akýchkoľvek tažkostiach spôsobených nevyváženou alebo nízkou hladinou hormónov.

Hormonálna jogová terapia reaktivuje vaječníky, zvyšuje hladinu ženských pohlavných hormónov a znižuje intenzitu symptómov na minimum alebo ich úplne odstraňuje.

Výsledky závisia od vašej vytrvalosti a pravidelnosti cvičenia. Čím viac budete cvičiť, tým lepšie výsledky dosiahnete. Hormonálna jogová terapia ako technika sa zameriava na prácu s energiou, posilňuje, oživuje a harmonizuje naše fyzické aj energetické telo, čím uvádza do rovnováhy aj náš hormonálny systém. Pri jednotlivých cvičeniach poskytujeme niektorým našim žľazám priamu masáž. Používame bud’ statické, alebo dynamické pozície, ktoré pôsobia na svaly, vnútorne orgány, nervový systém a žľazy.

Toto má vplyv aj na prúdenie prány (energie), takže hormonálna joga súčasne pôsobí aj na naše energetické telo. Hormonálna jogová terapia tiež zvyšuje vstrebávanie prány, aktivuje našu individuálnu energiu a vysiela ju do žliaz, ktoré tvoria hormóny.

Cvičenie hormonálnej jogy nám pomáha dosiahnuť lepšie zdravie a vitalitu. Posilňuje naše svaly, kosti, nervový systém a náš organizmus ako celok. Ženy isto ocenia ladné a pekne tvarované krivky svojho tela. Celkovo toto cvičenie zvyšuje flexibilitu, vitalitu a kvalitu prežívania nášho života.

Post a comment

Leave a Comment

Prosím prihláste sa ak chcete pridávať komentáre.

×