Beriete aj pokročilých?

Dostali sme otázku na našej FB skupinke či berieme aj “pokročilých”.

Aj keď išlo o interný humor v našej komunite, predsa –> táto otázka ma nainšpirovala napísať o “pokročilosti” ľudí, ktorí praktikujú tantru.

Pokročilí alebo praktikujúci?

V prvom rade by som rád zvedomil, že pokročilosť je posudzujúca a obyčajne sa meria výkonom, časom, prípadne dĺžkou praktikovania jednotlivých aktivít.

Jóga, karate a iné bojové umenia, tanec, rôzne druhy športu a mnoho ďalších aktivít, ktoré sú založené na princípe úsilia, snahy a disciplíny pozná rôzne stupne výkonnosti alebo pokročilosti.

Odovzdanie a plynutie

Základom Tantrickej praxe je však princíp odovzdania a plynutia. Sú samozrejme meditácie a procesy kde sú úsilie a snaha dôležité aspekty, ale tieto časti skôr patria do kategórie “Príprava na Tantru”.

Tantrická prax nám namiesto výkonu a stupňa pokročilosti prináša ponáranie sa do väčšej hĺbky, uvoľnenia a plynutia. Z tohoto pohľadu by sme mohli ľudí čo sa venujú tantrickej praxi nazvať “praktikujúci”.

Delenie na začiatočníkov a pokročilých, tak dobre zakorenené v našej spoločnosti často živí naše spirituálne ego, čo je trochu brzda pre ľudí, ktorí sa vydali touto cestou. Často krát vidíme hlavne na tantrických festivaloch, ako sa premiešajú ľudia ktorí sa tantre venujú dlhé roky s ľudmi pre ktorých je festival prvý kontakt s tantrickou praxou. Napriek tomu spolu vytvoria nádhernú harmonickú energiu.

Každé opakovanie meditácií a procesov ktoré nám tantrické učenie ponúka nám môže priniesť väčšiu hĺbku mystického zážitku, bez ohľadu na to ako dlho sa tantre venujeme. Dôležitejším faktorom je, ako sa do týchto procesov uvoľniť.

Tantrická prax je ako rieka.

Vodu, ktorá v rieke prúdi môžeme porovnať s energiou prúdiacou v našom tele. A tak ako aj v rieke môžu byť nánosy dreva, lístia, kamenia alebo iných prekážok spôsobujúcich stagnáciu, rovnako v našom tele môžeme mať emočné alebo traumatické nánosy, ktoré spôsobujú stagnáciu toku našej energie.

Tantrická prax s jej nástrojmi na expanziu je veľmi nápomocná pri odstraňovaní stagnácií a otvára brány k mystickým prežitkom rozšírených stavov vedomia.

Otvárať sa mystériu, často ťažko pochopitelnému mysľou a logickým uvažovaním. A toto mystérium sa môže otvoriť ihneď pri prvom tantrickom zážitku alebo sa nemusí otvoriť ani po rokoch snahy a úsilia. Odovzdanie a plynutie sú bránou do tohoto magického sveta.

Autor textu: Martin Vrabko


Máte otázku k Tantre alebo Proces orientovanej psychoterapii?

Napíšte nám a my vám (aj anonymne) odpovieme na vašu otázku s pohľadu Tantry, prípadne Proces orientovanej psychoterapie.
Q&A
(Ak si želáte ostať v anonymite nevyplňujte prosím)
(Vyplňte ak si želáte zaslať informáciu o zverejnení odpovede.)

Mohlo by vás zaujímať.